background

Çelik Çatılar ve Sundurmalar

Çelik Çatılar ve Sundurmalar
Çelik Çatılar ve Sundurmalar

Çelik çatı yapım aşamasında demir ve çelik malzemeler kullanılan; güçlü, güvenlik açısından tercih edilen iyi bir yapı malzemesidir. Çelik çatı rüzgâr, fırtına, yağmur ve kar gibi doğal olaylardan binaları korur ve rahat ve konforlu yaşam sunar. Diğer çatılar gibi su alma, devrilme, kopma ve yerinden çıkma gibi olaylardan etkilenmez.

Çelik Çatı Sistemleri Kullanım Alanları:

Çeliğin gerilmelere karşı olan yüksek dayanımı nedeniyle mesnet açıklığı fazla olan binaların çatıları çelikten yapılır. Ülkemizde çelik çatı sistemleri daha çok sanayi tesislerinde kullanılmaktadır. Çelik çerçeve sistemlerinin, ticari yapılardan sonra, dayanıklılığı, sünekliği, geniş ve temiz bir açıklık geçebilme, fleksibilite, geri dönüşebilme, tesisatın yerleşmesinde kolaylık, depremde daha iyi performans, hortum gibi doğal afetlerde yukarıdan emilmeye karşı daha iyi dayanım, haşere oluşumuna sebep olmaması, çevresel atıkların azlığı gibi özelliklerinden ülkemizde konutta kullanımı da yaygınlaşmıştır .

 

SUNDURMALAR

Tek yüzeyli çatı da denilen sundurma çatının, yapımı kolay ve maliyeti azdır. Çamaşırlık, garaj, kömürlük, bahçıvan odası gibi açıklığı az olan yerlerde uygulanır. Müstakil binalarda, ayrık olarak uygulandığı gibi başka bir binanın duvarına dayalı şekilde de yapılabilmektedir.